Ако сакате да ослабете не ја скокајте вечерата, туку внимавајте што јадете!

Научниците тврдат дека одредени производи можат да ви помогнат да ослабете кога ги јадете доцна навечер!

За да загубите некој килограм не треба да ја одбегнувате вечерата, туку треба внимателно да изберете што ќе јадете. Научниците тврдат дека одредени производи можат да ви помогнат да ослабете кога ги јадете доцна навечер, бидејќи помагаат при топењето на килограмите! Научниците од Универзитетот во Флорида тврдат дека 30 грама протеини внесени 30 минути пред спиење имаат и тоа како добар ефект на линијата!

Ова е листата на производи добри пред спиење:

Германското сирење е богато со протеини и калциум, кој е особено важен за постарите луѓе. Сепак напоменуваат да не купувате нискомасно сирење, бидејќи млечната маст ги зајакнува крвните садови и срцето и помага да ги изгубите масните наслаги.

Јаткастите плодови, особено бадемите и лешниците се многу калорични, но нема да изедете полна чинија, туку најмногу една шака. Докторите советуваат да грицкате јаткасти плодови што почесто ако сакате да ја зачувате фит-формата. Предност имаат бадемите и лешниците, бидејќи изобилуваат со витамин Е, магнезиум и селен, за кои срцето ќе ви биде благодарно.

Во 100 г моцарела има 6 грама протеини, 1 грам јаглехидрати, многу витамин Д, а само 100 калории.

Јајцата важат за тешка храна, но научниците од Флорида тврдат дека се одлични ако се јадат пред спиење. Содржат многу протеини, витамин Д и други важни нутриенти.

Тофу-сирењето содржи доволно протеини да го победи гладот, а не е многу калорично.