Сок од три намирници кој ТОПИ килограми

Губењето килограми е процес во кој треба да се обрне внимание и на храната што се внесува, но и на физичката активност. Слабеењето не значи гладување, напротив!

Во процесот на слабеење можат да помогнат и некои мали нутриционистички трикови, а еден од нив е рецептот за сок од три моќни состојки кој мошне ефикасно го намалува чувството на глад, го забрзува метаболизмот, обезбедува енергија и му помага на телото да го исфрли вишокот маснотии.

Пијалакот од јаболков оцет и мед е добро познат одамна, но сега е збогатен со уште една состојка – грејпфрутот, кој, меѓу другото, го стабилизира нивото на шеќер во крвта и ефикасно ги разложува мастите.

Потребни состојки:

– 1 чаша сок од свеж грејпфрут
– 2 лажички јаболков оцет
– 1 лажичка мед

Начин на приготвување: Измешајте ги сите состојки, Мешајте додека целосно не се поврзат. Сокот пијте го пред големите оброци (доручек, ручек, вечера). Сокот можете да го консумирате 7 дена по ред, а потоа направете пауза од една недела, по која можете да ја повторите.

Ако спаѓате меѓу оние кои не можат да ја поднесат горчината на грејпфрутот, можете да го замените со сок од свеж портокал.