Ако сте се прејале: Пијалак кој ги „брише“ лошите масти од организмот

Свежо подготвениот сок е најдобро да се консумира пред ручек

Разликуваме добар холестерол ХДЛ и лош холестерол ЛДЛ, чие зголемено ниво во крвта може да предизвика болести на срцето и крвните садови. На овие маснотии може да им се спротивставите со паметен избор на намирници.

Имено, грејпфрутот е апсолутен победник кога станува збор за борбата против лошиот холестерол, бидејќи освен високо ниво на витамин Ц содржи и пектин, кој во комбинација со витаминот го намалува холестеролот и ги штити крвните садови од затнување.

Веднаш по него е целерот. Две стебленца од овој зеленчук секојдневно се доволни за намалување на нивото на холестерол.

Свежо подготвениот сок е најдобро да се консумира пред ручек.

  • Потребни состојки:

– 1 грејпфрут

– 2 стебла целер

– 1 врзопче магдонос

– ¼ излупен лимон

– 3 кришки ѓумбир

  • Подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и мешајте се додека не добиете густ пијалак.

Совет: Свежо подготвениот сок е најдобро да се консумира пред ручек, што остава доволно време организмот да ги апсорбира сите состојки и нивното делување да се активира. Секако, можете да го испиете и по оброкот.