Сок од целер, ѓумбир и јаболко за здравје на тироидната жлезда

За најдобри резултати пијте го сокот на празен желудник

Соковите се одличен начин да му обезбедите доза здравје на вашиот организам.

Целерот ја зајакнува хлороводородната киселина, главна состојка на стомачната киселина, и му помага на црниот дроб да произведе жолчка која е потребна за нормална апсорпција на маснотиите во цревата. Исто така, обезбедува минерални соли кои делуваат против Епштајн-Баровиот вирус, најпознат по тоа што предизвикува мононуклеоза. Целерот придонесува за работата на централниот нервен систем и за стабилизирање на функцијата на надбубрежните жлезди, а, исто така, го стимулира производството на тироиден хормон Т3.

Јаболкото има противвоспалително дејство врз тироидната жлезда, бидејќи го изгладнува Епштајн-Баровиот вирус (EBV). Како што пектинот влегува во дигестивниот систем, ослободува фитохемикалии кои се врзуваат за EBV, опкружувајќи ги вирусните клетки, така што тие не можат да се хранат и размножуваат.

Сокот може да го прилагодите на вашиот вкус ако го замените целерот со 2 краставици или коријандерот со китка свеж магдонос

Ѓумбирот помага при асимилација на хранливите материи и ублажување на грчевите. Тој е моќен антивирусен лек поради содржината на витамин Ц, а една од неговите посебни особини е способноста да го врати телото од реактивна состојба преку смирување на нервите и мускулите. Ѓумбирот помага да се постигне рамнотежа на тироидната жлезда.

Коријандерот, пак, се врзува за токсични тешки метали како што што е живата и оловото, кои го хранат Епштајн-Баровиот вирус. Исто така, се врзува за невротоксините на EBV кои можат да предизвикаат болка, воспаление, депресија и анксиозност.

Потребни состојки:
  • 1 целер во листови
  • 2 јаболка, исечкани
  • 1 китка коријандер
  • 5 до 10 см свеж ѓумбир

Подготовка: Ставете ги сите состојки во соковник и направете сок. За најдобри резултати, испијте го сокот на празен желудник.

Совет: Овој сок може да го прилагодите на вашиот вкус ако го замените целерот со 2 краставици или коријандерот со китка свеж магдонос. Во зависност од соковникот, потребно е повеќе или помалку ѓумбир. Прилагодете ја количината на вашиот вкус.