Бебешки чекори: Совети за премин од вештачка формула во природно млеко

Преминот од формула на млеко обично доаѓа по првиот роденден на вашето дете. До тој момент, на растечките бебиња им се потребни витамини и хранливи материи спакувани во формулата или мајчиното млеко

Полека воведување на кравјо млеко (или млеко од соја) може да му помогне на вашето дете да ја направи промената.

За родителите на бебињата кои голтаат шишиња со формула(се мисли на вештачко млеко), вие ја правевте оваа рутина неколку пати на ден (и ноќе) засекогаш.

Но, крајот е на повидок. Вашето бебе конечно е доволно старо и подготвено да премине на кравјо млеко или алтернатива на млеко.

Еве како да се случи тоа, објаснува педијатарот Радхаи Прабакаран, доктор на науки.

Кога да го одвикнете вашето бебе од формулата
Преминот од формула на млеко обично доаѓа по првиот роденден на вашето дете. До тој момент, на растечките бебиња им се потребни витамини и хранливи материи спакувани во формулата или мајчиното млеко, вели д-р Прабакаран.

Но, збогатената формула станува помалку суштинска бидејќи вашето дете почнува да јаде цврста храна. Овошјето, зеленчукот, житариците и месото почнуваат да ги исполнуваат своите нутритивни потреби лажица по лажица.

Дали бебињата се подготвени да се качат на млечниот експрес зависи од нивниот вкус за трпеза.

„Некои бебиња рано (помеѓу 9 и 12 месеци) се населуваат на диета главно со цврста храна бидејќи им се допаѓа и се согласува со нив“, забележува д-р Прабакаран. „Ако тие јадат нутритивно балансирана исхрана, тогаш е во ред да го одвикнете вашето бебе од формулата до 1 година“.

Промена од формула во млеко
Бебињата можеби не можат да зборуваат, но можат да изразат цврсти мислења – особено кога станува збор за јадење. (Се сеќавате на реакцијата на треперење и замолчување што ја дадоа одредена храна? Еве го вашиот знак!)

Првичната проценка на вашето малечко за млекото многу ќе помогне да се одлучи како да ги вклучи млечните производи во нивната исхрана, вели д-р Прабакаран.

Ако вашето бебе сака кравјо млеко
Непосредната љубов кон млечните производи го олеснува процесот. Значи, ако млекото носи голема насмевка на лицето на вашето дете:

Почнете да нудите порција млеко од 2 до 4 унци за секои две или три порции формула.
Во текот на следната недела или така, зголемете ги порциите млеко како што ги намалувате порциите формула.
Престанете да давате формула откако ќе го испијат млекото без никакви проблеми.
Ако се чини дека вашето бебе претпочита формула
Преминот кон млеко нема да биде толку едноставен ако се чини дека вашето бебе се држи до формулата како опција бр. 1. Обидете се со овие чекори за да ја олесните транзицијата:

Направете ја формулата како што обично правите, но потоа додадете малку млеко во подготвената формула. (Не додавајте само кравјо млеко во формулата во прав.)
Полека зголемувајте ја количината на млеко во смесата додека вашето дете се прилагодува на вкусот. (Во шише од 4 унци, на пример, можеби започнете со 3 унци формула и 1 унца млеко.) Зголемете ја содржината на млеко ако јадат онолку колку што обично јадат.
Продолжете да додавате млеко и да ја намалувате формулата додека шишето не стане целосно млеко.


Знаци дека треба да го забавите преминот кон млеко
Олеснете ја промената од формула во млеко ако вашето дете почне да чувствува задуеност или ако забележите драматична промена во неговата столица, советува д-р Прабакаран. Овие симптоми може да бидат знак за потенцијална алергија на млечни производи.

Знаци што вашето бебе можеби не може да го толерира кравјото млеко вклучуваат:

Запек.
Дијареа.
Осип.
Повраќање.
Разговарајте со педијатарот на вашето бебе ако се појават тие симптоми. Доколку е потребно, вашиот давател на здравствена заштита може да препорача безбедни алтернативи за млеко.
Кога да останете со формула
Вашето бебе треба да продолжи со формулата ако:

Не се дебелеат.
Не воспоставиле урамнотежена исхрана со цврста храна.
Потреба да се одржува формула за исхрана заснована на одредени здравствени состојби, вклучувајќи проблеми со бубрезите, проблеми со црниот дроб, одредени метаболички состојби, алергии на храна или проблеми со варењето на храната и апсорпцијата на хранливи материи.
„И ако вашиот лекар веќе ви кажал дека вашето бебе можеби ќе треба да оди на посебна диета, разговарајте со нив пред да го одвикнете вашето бебе од формулата“, нагласува д-р Прабакаран. „Тие можат да ви помогнат да поставите план за исхрана што ќе ја направи транзицијата побезбедна“.

Кое е најдоброто млеко за едногодишно дете?
Полномасното млеко генерално се препорачува за мали деца, на кои им е потребна дополнителна маснотија во пијалокот за да го поттикнат растот и развојот на мозокот. „Општо правило е полномасно млеко додека не наполнат 2 години, освен ако не постојат специфични околности“, вели д-р Прабакаран.

 

Вашиот лекар може да препорача 2% млеко наместо тоа ако вашето бебе:

Тешкo е за нивната големина.
Пие повеќе од препорачаната количина млеко (16 до 24 унци на ден или 2 до 3 чаши).
Запек е.
Алтернативи на млеко за мали деца
Зајакнатото млеко од соја се смета за примарна алтернатива за млеко што може да ги задоволи нутритивните потреби на детето, според американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Изберете незасладена сорта за да избегнете вишок шеќер. Погрижете се да е збогатен со витамин Д и калциум.

И можете да разговарате со давателот на здравствена заштита на вашето дете за алтернативите за млеко што ги разгледувате.

„Има толку многу избори и исхраната на бебињата толку многу се разликува. Невозможно е да се има целосно правило за она што е во ред“, вели д-р Прабакаран. „Лекарот на вашето бебе може да ви помогне да ја пронајдете најдобрата алтернатива за да му помогнете на вашето дете со специфични недостатоци и нивната севкупна исхрана“.

Двојна промена!
Сè додека се збогувате со формулата, зошто да не се ослободите и од тоа бебешко шише? Пиењето од шише обично е не-не по 1-годишна возраст. „Хранењето со шише може да влијае на растот на забите и да предизвика кариес“, вели д-р Прабакаран.

Значи, погледнете кон транзиција кон пиперка, слама или обична чаша.

„Ако се чувствувате навистина авантуристички, одвикнете ги од формулата и од шишето во исто време“, вели таа.