Дали сте поспани после ручекот?! Еве што не треба да јадете и пиете

Штом ручате веднаш се чувствувате поспано? Не сте единствени овој проблем измачува многумина. Откријте кои се намирниците кои е добро да ги консумирате за ручек, а што треба да одбегнувате

Најдобро време за ручек е некаде околу 12 или 13 часот. Доколку го поместите за подоцна, веројатно, ќе прегладнете и заради тоа ќе имате поголема желба за храна полна со шеќер и маснотии, како пржена храна, слатки…

Идеалниот ручек треба да содржи витамини, минерали, здрави маснотии, јаглехидарти и белковини. Јаглехидратите и маснотиите ни даваат енергија, додека белковините се клулни за правилно функционирање на нашето тело. Пробајте три спасоносни рецепти за летен ручек.


Намирници кои е најдобро да се јадат за ручек се:

  • сендвичи со пилешко, јајца, туна, сирење или печено говедски) и интегрална тестенина
  • салати
  • риба како скуша, лосос и сардини
  • мешунки и кус-кус
  • супи

Следните три намирници се најлош избор за ручек затоа што предизвикуваат пад на енергијата, односно доведуваат до летаргија.


Пржени компирчиња

Помфритот се пржи во многу масло и станува збор за едноставни јаглехидрати кои секогаш треба да се одбегнуваат затоа што нагло го покачуваат нивото на шеќер во крвта, а исто толку нагло и го спуштаат. Доколку јадете помфрит за ручек многу веројатно ќе почувствувате нагло опаѓање на енергијата, летаргија и поспаност.

2. Кравјо млеко

Иако кравјото млеко може да биде дел од урамнотежената исхрана, може да има негативно влијание на нивото на енергија во телото. Кравјото млеко потешко се вари, заради тоа во процесот на дигестија е потребна помош од поголемо количество крв која оди во цревата, а остатокот од телото мора да функционира со намален проток на крв. Губењето крв може да предизвика летаргија.

3. Путер од кикиритки 

Откако ќе изедете сендвич со путер од кикиритки, многу веројатно ќе ве фати поспаност. Виновник за поспаноста е аминокиселината триптофан која ја содржи овој намаз. Но путерот од кикиритки не треба да се избегнува во целост, само да се комбинира со „суперхрана“ која ни дава енергија, како што е на пример, чиа семето.