Две состојки кои лекуваат анемија, импотенција и главоболка (рецепти)

Неверојатно лековита природна комбинација

За подготовка е потребно:
  • половина килограм квалитетен ливадски мед,
  • половина килограм мелени ореви и
  • еден лимон
Начин на приготвување: Состојките треба да се измешаат во теглата во која ќе ја чувате добиената смеса. Лекот се зема на секои три до четири часа.

Ако не сте знаеле медот и оревите ја лекуваат импотенцијата, анемијата, главоболката, чирот на желудник и уште многу болести. Докажано е дека комбинацијата од мед и ореви е силна како и некои фармацевтски препарати – а интересно за неа е дека на нашиот организам му ги обезбедува сите неопходни витамини, минерални материи, белковини, масти, јаглени хидрати…

Еве неколку домашни рецепти од мед и ореви, кои може да ви бидат од голема помош:

Природен лек против анемија

Пригответе смеса од половина килограм мед и половина килограм мелени ореви и сок од еден лимон. Се заедно добро измешајте и консумирајте три пати дневно по една лажица. Медот со ореви е добар за опоравувањето на исцрпените и анемични личности.

 

Природен лек за висок крвен притисок

При проблеми со притисокот, хипертензија, се препорачува секојдневен внес на 100 г ореви и исто количество мед во период од 45 дена.

 

Медот и оревите лекуваат главоболка.

Не само дека е вкусна посластица, медот во комбинација со оревите, веќе докажано, помага и кај проблемите со главоболка и несоница.

 

Комбинација која ги ублажува симптомите на чир на желудникот

Потребно е да се приготви млеко од ореви со мед. Подготовката е едноставна: 20 г мелени ореви се мешаат со топла вода, добро се мати и процедува. Во така приготвеното млеко се додаваат 2 лажици мед и се зема половина час пред секое јадење 2-3 лажици.

 

Комбинацијата од мед и ореви е добра при импотенција

Ова е од дамнина пробан и познат рецепт: мелени ореви измешани со мед, во ист размер. Се земаат две лажици 2-3 пати на ден, половина час после јадење. За да ги постигнете саканите ефекти турата треба да трае најмалку 20 до 30 дена.