Едноставна и брза напивка за имунитет што ќе ја обожавате

Класичната настинка не можеме да ја излекуваме, но можеме да си ги олесниме симптоми и да се чувствуваме малку подобро. Веројатно секој од нас во некој момент посегнал по домашен лек како што е чај, тоници, различни напивки за да барем малку си ги олесни симптомите,

Важно е да се напомене дека во одредени ситуации овие домашни лекови нема да бидат доволни и дека е потребно на време да се препознае кога настинката или благата вироза ќе премине во нешто посериозно и во таа насока да се побара лекарска помош. Исто така, ако веќе земате одредена терапија, од здрвстени причини, немојте на своја рака да експериментирате со разни билни препарати и суплементи без претходна консултација со вашиот матичен лекар.

Во продолжение ви донесуваме рецепт за брз и едноставен тоник за јакнење на имунитетот, по препорака на нутриционистот Андреа Биланџија.

СОСТОЈКИ:

  • 1 шолја топла, односно жешка вода (не зовриена)
  • Исечкан и излупен свеж ѓумбир (1-1,5цм)
  • Сок од половина лимон
  • ½ лажичка црн пипер
  • ½ лажичка цимет
  • ½ лажичка каранфилче
  • ½ лажичка куркума
  • 1 лажичка мед

Сите состојки измешајте ги, оставете водата да отстои 4-5 минути, а потоа процедете и пијте го тоникот во текот на денот.