Еве зошто маслото од тиква е најдоброто масло што може да се користи

Од дамнина е познато по своето противвоспалително дејство и диуретскиот ефект

Кралскиот статус меѓу маслата традиционално го има маслиновото, но зад него воопшто не заостанува ниту маслото од тиква – супер хранливо, лековито, ароматично и антистресно!

Се добива од семките од тиквата Cucurbita pepo, која изобилува со минерали, витамини, протеини и незаситени масни киселини.

Најквалитетното масло од тиква се прави со постапката на ладно цедење, со кое се зачувува целата хранлива вредност на оваа супер намирница. Најдобро е да се консумира во природен облик, без термичка обработка за да ги зачувате сите хранливи материи.

  1. Богато е со олеинска киселина која го намалува „лошиот“ ЛДЛ холестерол и штити од срцеви болести.
  2. Скапоцен извор е на витамини Д, Е и К, како и магнезиум, железо, манган, бакар, цинк и селен. Бакарот и манганот се важни за отпорноста на организмот на стрес.
  3. Маслото од тиква е природен антидепресив затоа што изобилува со глутаминска киселина која учествува во создавањето на серотонин, таканаречен хормон на среќа.
  4. Познато е по својот противвоспалителен и диуретски ефект.
  5. Ја поттикнува работата на бубрезите, ги ублажува воспалителните процеси на уринарниот систем и ги олеснува тегобите со простата.
  6. Го подобрува варењето, ги чисти цревата од паразити и помага кај колитис и синдром на иритабилно црево.
  7. Може да се користи и за масажа затоа што ја храни и негува кожата, а погодно е и за нега на коренот на косата.
  8. Мошне се цени во кулинарството затоа што има богата арома која ги облагородува солените и слатките јадења. Најчесто се додава во салати, а одлично е и во сосови, варива, јадења со зеленчук и месо, но и колачи.