дома Featured страница 3

Featured

Featured posts

НЕ Е СЕЕДНО КОГА СЕ ТЕСТИРАТЕ: Земениот брис во “погрешно“ време може да даде...

Нова студија открива дека точноста на ПЦР тестовите на коронавирусот следи дневен примерок. Најголем број точни позитивни резултати се јавуваат кај тестовите правени во средина на пладнето, додека вечерните тестови го зголемуваат бројот на...

СТУДИЈА ЗА ШИРЕЊЕ НА ЗАРАЗАТА: Конечно се знае колку од КОВИД-19 штитат маските, а...

Се покажало дека носењето маска е најефикасната заштита и дека ја намалува можноста за пренесување на вирусот за 53%. Студијата на универзитетот Монаш во Австралија, објавена во списанието British Medical Journal, анализирала 72 претходни студии...

ВО СВЕТОТ И КАЈ НАС ДОМИНИРА ДЕЛТА ВАРИЈАНТАТА: Што досега се знае за вирусот

Засега, вакцините се се уште ефикасни и можат да не заштитат од потешки форми на болеста КОВИД-19 и од смртен исход како последица на зараза со делта варијантата, но научниците се претпазливи. Еве што...

Дали кафето или чајот можат да го намалат ризикот од мозочен удар и деменција?

Неколку шолји кафе или чај, секој ден, може да помогнат во спречување на мозочен удар и деменција, укажуваат резултатите од 14-годишното истражување, објавено во медицинското списание PLOS Medicine, во кое учествувале 366.000 Британци на...

НАУЧНИЦИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: До пролет ќе имаме варијанта на коронавирусот целосно отпорна на вакцина

“Колку побрзо примиме бустер доза вакцина, толку подобра ќе ни биде состојбата во следните неколку месеци. За жал, секое предвидување што досега го имав, се реализираше. Се надевам дека овој пат грешам, но мислам...

ШТО СОВЕТУВААТ ЛЕКАРИТЕ: Треба ли да проверите антитела пред да примите трета доза...

Не е спорно дека нивото на заштита од коронавирусот значајно се зголемува по примање на третата доза вакцина. Сепак, многумина се прашуваат дали навистина им е потребна таа трета доза? Можеби во организмот им...

КАКО НАЈЛЕСНО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ШТО Е ВО ПРАШАЊЕ: Дали сте само настинати или имате...

Важно е да знаете дека, иако можат да се јават слични симптоми, настинката и воспалението на синуси се всушност различни болести. Еве што мрате да знаете: ШТО Е НАСТИНКА? Обичната настинка е вирусно воспаление на слузницата...

Делта плус сојот предизвикува помалку симптоми на КОВИД-19

Помала е веројатноста дека подвидот на делта сојот на коронавирусот, кој се повеќе се шири во Велика Британија, ќе предизвика симптоми на болеста КОВИД-19 кај заразените лица, покажало истражување на Империал Колеџот во Лондон,...

ИЗМЕНЕТИ СИМПТОМИТЕ НА КОВИД-19: Кои се оние што се јавуваат кај вакцинираните, а кои...

Иако постојат сличности во симптомите кај оние кои примиле две дози вакцина и оние кои не се вакцинирани, постојат значајни разлики кои можат да ви помогнат да одредите дали треба да се тестирате. СИМТПОМИ КАЈ...

СВЕТСКИ ДЕН НА ХОББ: Секој петти заболен кој ќе заврши во болница ќе почине,...

Станува збор за воспалителна болест со трајно стеснување на дишните патишта, која често останува занемарена и долго недијагностицирана се до сериозно влошување. Дополнителни ризик фактори, истакнуваат пулмолозите, се прекумерна телесна тежина, дијабетес и кардиоваскуларни...

НАЈНОВИ ВЕСТИ