дома Featured

Featured

Featured posts

КОВИД-19 може да предизвика долгорочно губење на мозочното ткиво

Британско истражување покажало дека инфекцијата со новиот коронавирус SARS-CoV-2  може да предизвика долготрајно губење на мозочното ткиво, што може да има долгорочни последици како губење на осетот за мирис и вкус. Се смета дека со...

Кај овие лица имунитетот на КОВИД-19 побрзо ќе исчезне – ќе ни треба ли...

Заклучно со минатата недела во земјава се потрошени над 500.000 дози вакцини против КОВИД-19, односно вакцинирани се 473.853 лица, а ревакцинирани 199.143. “Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинирање преку веб платформата vakcinacija.mk, изнесува...

Кои навидум минливи симптоми укажуваат дека може да се работи за лупус?

Лупусот е хронична автоимуна болест која може да погоди различни делови од телото, вклучувајќи ја кожата, зглобовите, срцето, белите дробови, бубрезите и мозокот. Општа слабост и зголемена температура, присутни се речиси кај сите болни. Пациентите...

Прележавте КОВИД-19 и не се чувствувате добро? Каде да побарате помош? Постојат 9 симптоми...

Во земјава, во моментов, функционираат две институции кои спроведуваат т.н. пост-ковид рехабилитација. Првата е Институтот за физикална медицина и рехабилитација во Скопје, каде е отворен оддел кој е наменет за пациенти за пост-ковид рехабилитација,...

Зошто прекумерната тежина го зголемува ризикот од долготрајни компликации од КОВИД-19

Доколку имате вишок килограми, односно прекумерна телесна тежина, многу е поверојатно да имате долготрајни здравствени проблеми ако заболите од КОВИД-19, предупредува ново истражување. Покрај поголемиот ризик од хоспитализација поради КОВИД-19 и ризикот од прием...

Знаци кои укажуваат дека бубрезите не ви работат како што треба

П остојат знаци поради кои би требало да се обратите кај лекар: Отекување и дебелеење поради насобирање на течности: Ако бубрезите слабо или бавно работат, може да дојде до задршка на течности (отоци и дебелеење) ...

Овие 11 состојби и болести можат комплетно да ја променат вашата личност и однесување

Иако низ годините учиме како да го контролираме своето расположение, или како да му се препуштиме, тоа се одредени здравствени состојби кои можат силно да влијаат на личноста и однесувањето – кое никако не...

СТРУЧЊАЦИТЕ ЗА ВИРУСИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Новата варијанта на коронавирусот е закана за оваа група на...

За многумина, пандемијата се чини завршена, рестораните и кафулињата се отворени, администрацијата се врати на работа, но опасноста и натаму демне, а новата варијанта на вирусот која претставува опасна закана и се води под...

Какви лоши последици по здравјето можат да направат средствата за дезинфекција?

Да, сите ги имаме низ цела куќа, канцеларија, автомобил, чанта. Но, постои голема шанса рацете да ви се суви и испукани. Овие средства, за жал, освен што штитат од бактерии, може да остават и...

НОВИ ПОДАТОЦИ: Лицата кои прележале КОВИД-19 не треба да се вакцинираат?

Истражувањето вели дека меѓу големата анализа на здравствените работници, речиси не биле забележани случаи на инфекција со SARS-CoV-2 кај оние кои: Претходно биле во контакт со вирусот и не биле вакцинирани Претходно биле во...

НАЈНОВИ ВЕСТИ