Јајцата како лек: Вака подготвени превенираат болести

Јајцата се неопхдона намирница за здравјето на телото, а еве како да ги подготвите и да го сочувате нивното лековито дејство!

Истражувањата докажуваат дека канцерот, дијабетесот и срцевите заболувања може да се спречат со регулирање на режимот на исхрана и со вклучување на јајца во дневното мени.

Многумина избегнуваат јајца заради страв од салмонела или холестерол, но јајцата се богати со витамин Д, минерали и бета-каротен, што ги прави природен лек против воспалителни процеси во телото и спречување на евентуланата штета што може да ја предизвикаат слободните радикали во реакција со клетките во организмот.

Стручњаците истакнуваат дека е најздраво да се јадат трво варени и поширани јајца, бидејќи вака се помалку калорични.

Пошираните јајца се најздравата варијанта за консумирање на оваа намирница

Исто така се препорачува фритата подготвена на тивок оган. Стручњаците се согласуваат дека е многу важно добро да се сварат јајцата за да избегнете ризик од добивање салмонела. Исто така, се советува при подготовка на јајца да се користи билно масло.