Каранфилче – зачин кој најмногу се користи во декември, еве и зошто:

Декември е месец кога многумина во приготвувањето на храната и напитоците почесто користат каранфилче, отколку во останатиот дел од годината.

Каранфилчето не е само зачин со ароматичен мирис и слатко-горчлив вкус, станува збор за мошне лековита билка и лек за многу болести. Познато е дека има силно противвоспалително дејство и дека е одличен избор за ублажување на забоболката и отстранување на лошиот здив.

Содржи минерали калциум, железо, магнезум, фосфор, цинк, бакар, манган и селен, но и витамини Ц, Б6, Е, К, фолна киселина, тиамин, робофлавин и ниацин.

Во некои земји стоматолозите го користат неговото масло за дезинфекција на забите пред операција, заради силното антибактериско делување.

Каранфилчето не е без причина меѓу најздравите зачини во светот заради своите антиоксидативни својства, а постојат и докази дека одредени соединенија во него делуваат како антихистаминици.

Станува збор и за еден од најсилните природни растворувачи на крвни згрутчувања. Дански истражувачи откриле дека каранфилчето кај крвните згрутчувања има посилно делување од аспиринот, кој на многумина им е дел од терапијата за лекување висок притисок и зголемен холестерол во крвта, пишува Алтернатива за вас.

Ако ви се потребни уште причини за почесто да го користите овој зачин еве уште една, и тоа добра,  – каранфилчето е познат АФРОДИЗИЈАК!