Мед од глуварче – идеален за лекување на црниот дроб и прочистување на крвта

Дали сте се запрашале што се може да се направи од овој жолт цвет, кој го има насекаде.

Ова е исклучително добар рецепт за домашна подготовка на мед, кој може да го излечи црниот дроб и да направи детално чистење на крвта.

Глуварчето е богато со состојки кои позитивно делуваат на црниот дроб, дијабетесот, уринарниот систем, акни, жолтица, анемија, а помага и за здравјето на коските и кожата. Добар е и за слабеење.

Состојки: 600 гр. цветови од глуварче, 100 гр жалфија, 6-7 лимони, 4кг шеќер, 2,5л вода

Подготовка: Во 2,5 литри вода, откако ќе зовире, додадете ги цветовите од глуварчето, жалфијата и исецканиот лимон. Варете на тивок оган околу половина час. Кога ќе се излади смесата, процедете ја и додадете го шеќерот и повторно варете околу половина час. (Нека не ве изненадува количината на шеќер). Топлата смеса распоредете ја во топли тегли.