Најдобри комбинации на зеленчук и овошје против болести: Дијабетес (2)

Постојат одредени комбинации на зеленчук и овошје кои даваат одлични резултати во намалување и ублажување на симптомите на одредени болести

Свежо цедените сокови од овошје и од зеленчук се гроиво кое му е потребно на организмот за да се хидрирааат и нахранат клетките. Соковите се богати со витамини, минерали, ензими, фитонутриенти, антиоксиданти. Препораката е да се пијат разновидни сокови, и како што веќе споменавме во сооднос 80:20. Постојат одредени комбиации на зеленчук и на овошје кои даваат одлични резултати во намалување и ублажување на симптомите на одредени болести. Денес овие моќни комбинации се во насока на олеснување на состојбата кај лицата кои имаат или се под ризик да заболат од дијабетес.

ДИЈАБЕТЕС

Овие продукти имаат активност слична на инсулинот: авокадо, шпаргли, црн пипер, прокељ, морков, цимет, краставица, анасон, лук, ѓумбир, грејпфрут, пашканат, зелен зеленчук, кромид, праз, компир, домат, тиква.

Комбинација 1: морков, краставица, домат

Иако е благ, морковот делува на регулирање на нивото на шеќерот во крвта. Комбинацијата со краставица и морков го поттикнува намалувањето на шеќерот во урината.

Совет: Направете 250 мл сок така што ќе исцедите еден морков со средна големина, половина краставица со средна големина и два зрели домати средна големина.

Комбинација 2: морков, јаболка, спанаќ, целер

Освен што делува на рамнотежата на нивото на шеќер во крвта, морковот е добар и за здравјето на очите, кои се често на мета на дијабетичарите. Комбинацијата со јаболка помага во намалување на нивото на шеќерот. Додадете спанаќ за моќен синергиски лековит потенцијал, како и целер кој е богат со минерали, а го подобрува и вкусот на сокот.

Совет: Земете еден морков, зелено јаболко, рака спанаќ и две гранки целер. Изблендирајте и консумирајте.

 

Комбинација 3: краставица, ѓумбир, цимет, грејпфрут

Исцедете сок од еден грејпфрут. На страна изблендирајте половина краставиц, парче свеж ѓумбир. Потоа доадете го веќе исцедениот сок од грејпфрут и половина мала лажичка цимет.

Совет: Циметот во комбинација со ѓумбирот има одличен ефект за покренување на циркулацијата во целиот организам, а особено делува на работата на панкреасот.