Најмоќна мешунка – лекува бубрези, срце, го опоравува организмот!

Дава животна енергија не само на телото, туку и на умот и духот, и има смирувачко дејство. Токму заради тоа црвената леќа е една од најважните намирници во кујната и се смета за најздрава меѓу сите видови леќа

Нејзините зрна се богати со витални хранливи состојки како протеини, јаглехидрати и влакна, како и со витамини и минерали како што се магнезиум, железо, цинк, фосфор, калиум, бакар и витамини од групата Б. Црвената леќа е слатка, лесна намирница која го опоравува организмот, особено кога е сварена со малку масло и зачини.

Лековити својства на црвената леќа 

Црвената леќа е лесна, вкусна и лесно сварлива, па можат редовно да ја користат и личности кои имаат проблем со варење на мешунките. Заради својата хранливост се препорачува при опоравување од болести. Го зајакнува имунитетот, го чисти организмот, а помага и при нарушувања на црниот дроб.


Црвената леќа е посебно ценета намирница затоа што:

 • Го помага варењето;
 • Помага при надуеност и грчеви;
 • Важи за природен лаксатив;
 • Ги елиминира токсините од телото;
 • Дава виталност и енергија;
 • Ја стимулира работата на срцето;
 • Ги опушта крвните садови со што се подобрува циркулацијата;
 • Го ревитализира организмот;
 • Делува на имунолошкиот состав;
 • Благотворно делува на бубрезите и уринарниот систем;
 • Помага во искашлувањето;
 • Го зголемува производството на мајчиното млеко;
 • Ја негува и чисти кожата;
 • Има низок гликемиски индекс.

Со оглед на бројните здравствени предности, црвената леќа има повеќекратна корист за здравјето, па навистина вреди да се најде на листата на секојдневната исхрана.