Намирници кои ќе ви помогнат да се заштитите од вируси и настинки

Ниските температури и променливото време се идеални за настински и грипови, затоа не е лошо да бидете претпазливи

Превентивата е најважна, затоа обидете секојдневно да практикувате работи кои значителни ќе го намалат ризикот од болест.

Вода со лимонвитаминот Ц е одличен за имунитетот, а во лимонот го има во големи количини. Затоа се препорачува да пиете лимонада еднаш дневно, најдобро наутро и на празен стомак.

Внес на добри бактерии – најдобар начин да се заштитите е да го зајакнете имунитетот. При тоа важно е да знаете дека цревата и бактериите во нив имаат главна улога, затоа консумирајте храна која содржи добри бактерии.

Лук, шампињони и зачини – зачините како што се куркума, оригано и чили се познати по своите лековити својства, па затоа доколку сакате да го зајакнете имунитетот користете ги почесто. Намирниците како лукот и печурките, исто така, позитивно влијаат на здравјето.

Совет плус: Знаете дека е важно редовно да миете раце, но во сезона на грип и настинка редовната дезинфекција на рацете е уште поважна. Не заборавајте и редовно да го проветрувате домот. Спијте доволно, зашто недостатокот на сон и слабиот имунитет го намалуваат производството на Т-лимфоцитите.