Намирници кои можете да ги јадете во неограничени количества: Нема да се здебелите!

Овие немирници дефинитивно морате што е можно поскоро да ги ставите во својот план на исхрана

Дали сте знаеле дека постојат намирници кои можете да ги консумирате во неограничени количини без опасност дека ќе се здебелите?! Дотолку повеќе овие намирници се наши најголеми сојузници во борбата против одвишните килограми затоа што содржат минимален број калории.

Ова се намирниците на кои треба да им посветите внимание:

Боровинки

Исклучително се богати со антиоксиданти кои ќе ви помогнат на вистинскиот начин да ја избалансирате диетата. Освен тоа содржат мал број калории, па така претставуваат идеална ужинка.

Портокали

Познато е дека се полни со витамин Ц, а влакната кои се наоѓаат под кората се полни со влакна, кои, пак, помагаат при намалување на нивото на холестерол.

Капини

Освен неверојатниот вкус, капините се богати со витамин Ц и антиоксиданти.

Јагоди

Незаобиколен дел од многу летни диети. Богати се со калиум и влакна.

Диња

На вистински начин ќе ги задоволи потребите за шеќер, а нема да ја прекршите диетата. Содржи повеќе од половина од дневно препорачаните дози на витамини А и Ц.

Грејпфрут

Грејпот помага при стабилизирање на нивоата на шеќер во крвта. Богат е со витамин Ц, а заради малите калориски вредности може да ви помогне да ги решите одвишните килограми.

Грашок

Зеленчук исклучително богат со влакна и протеини, со мала калориска вредност.

Брокула

Идеална за сите оние кои сакаат да го загубат вишокот килограми. Овој зеленчук е богат со витамини А, Ц, Е и К.

Домати

Преполни се со витамини А, Ц и Б2, како и влакна, хром и калиум. Не само што содржат малку калории, туку и во себе носат бројни нутритиенти важни за здравјето.

Карфиол

Одличен извор на витамини Ц и К, а најдобро е да се консумира свеж.

Краставица

Најмногу корисни состојки има во лушпата, па затоа е најдобро да се јаде токму така. Една од нив е бета-каротенот, кој е добар за очите.

Зелена салата

Буквално може да се консумира во неограничени количества заради малиот број калории.

Рукола

Ќе ви помогне да дојдете до идеалната фигура, а притоа да не му наштетите на здравјето. Идеална е во комбинација со маслиново масло.

Целер

Задоволува третина од дневните потреби за витамин К. Го намалува нивото на лош холестерол, ги ублажува симптомите на настинка и го подобрува имунитетот.

Белки

Полни се со протеини кои се добри за нашиот организам, па може да се консумираат без ограничувања.