Одличен рецепт за хормонален баланс

Ако постојано ви паѓа косата, а ноктите пукаат постои причина! Еве на што ве предупредува телото

Ако имате проблем со спиењето, косата постојано ви опаѓа и ноктите ви пукаат, тогаш мошне веројатно е дека имате пореметување на надбубрежната жлезда. Таа е сместена во ендокрините жлезди на врвот од бубрезите, а стручњаците велат дека се одговорни за производство на бројни хормони како стероиди и адреналин. Овие хормони имаат важна улога во регулирањето на метаболизмот, имунитетот и крвниот притисок, а на телото му помагаат да се справи со стресот. Секој вид дисфункција на надбубрежните жлезди води до разни здравствени тегоби. Но со овој домашен рецепт може да ја подобрите нивната работа.

Потребни состојки:

  • Лажичка ѓумбир;
  • Мед;
  • Сушен магдонос;
  • Бразилско оревче;
  • Суво грозје.

Начин на приготвување: Измелете ги оревите заедно со магдоносот, за ова најдобро е да користите блендер. После тоа вмешајте малку ѓумбир, мед, па потоа сувото грозје. После ова смесата е спремна за консумирање.

Примена: Секое утро земајте по 2 лажички од мешавината на празен стомак.

Како што се советува – за постигнување рамнотежа пожелно е оваа смеса да се консумира 2-3 пати неделно. Земајте ја додека не се почувствувате подобро.