Оревите и медот не се единствен афродизијак: и оваа храна може да ги подгрее страстите

Оваа храна ја распламтува страста и делува како сексуален стимуланс, но и ја зголемува плодноста.

Ако сакате да го зачините својот сексуален живот, подгответе романтична вечера и послужете ги токму овие производи:

Авокадо

Можеби не се наоѓа често во вашето мени, но време е да ја освежите трпезата. Научно објаснување зошто оваа храна треба да биде адут на вашата романтична вечера е: авокадото е богато со незаситени масти,а содржи малку заситени, па така позитивно влијае на работата на срцето и циркулацијата. Така се обезбедува проток на крвта во вистинските делови од телото.

Бадеми

Овие плодови ја распламтуваат страста и делуваат како сексуален стимуланс, но и ја зголемуваат плодноста. Бадемите содржат материи кои се значајни за половото здравје и плодноста, како што се цинк, селен и витамин Е.

Јагоди

Ова вкусно овошје е богато со фолна киселина, витамин Б, кој е значаен за правилен развој на фетусот, но и го зголемува бројот на сперматозоиди кај мажите. За целосно уживање, како романтичен десерт послужете јагоди натопени во чоколадо.

Морски плодови

Покрај тоа што на многумина не им се допаѓаат, школките се сигурно на самиот врв на списокот на најпознатите афродизијаци. Но, и останатите морски плодови може да имаат такво дејство, па можете да уживате во риба лосос или харинга, која исто така ќе го подобри вашиот сексуален живот.

 

Рукола

Научниците сметаат дека богатството од хранливи материи кои се наоѓаат во руколата може да делуваат како одличен афродизијак. Руколата може да спречи вашиот организам да ги аспорбира штетните материи кои негативно влијаат на сексуалната функција.

Смокви

Овие вкусни плодови имаат долга репутација на моќен афродизијак. Тоа е заради тоа што содржат доста влакна и го подобруваат здравјето на срцето и циркулацијата.

Цитруси

Цитрусното овошје е богато со витамин Ц и фолна киселина, кои позитивно влијаат на машкото репродуктивно здравје.