Пијте ја водата од кисели краставички!

Во течноста има многу придобивки за здравјето

За почеток, водата од кисели краставички може да ви помогне ако сте претерале со вежбањето во теретана. Ја намалува болката во мускулите, но, исто така, и грчевите, па добра е и за менструални тегоби. Во Америка дури можете да купите и спортски пијалак од вода од кисели краставички токму поради овие причини.

Оваа вода содржи многу натриум, кој помага во задржување на течноста во телото. Со оглед на тоа дека се потиме додека вежбаме, можеме и да дехидрираме, што предизвикува грчеви. Баш затоа експертите советуваат дека водата од кисели краставички е добра додека вежбате.

Со водата од краставичките и мамурлакот е полесен. Помага во враќањето на натриумот и течностите во телото, што сте ги изгубиле со дехидрација од алкохол

Водата од краставички треба да се консумира во мали количини, особено ако имате висок притисок или сте чувствителни на натриум

Според бројни студии, ако секој ден консумирате оцет (кој се наоѓа во водата од краставичките), на здрав начин ќе го изгубите вишокот на килограми, а, исто така, „сокот од краставички“ е добар и во регулирање на нивото на шеќер во крвта.

Покрај тоа, со водата од краставички и мамурлакот е полесен. Помага во враќањето на натриумот и течностите во телото, што сте ги изгубиле со дехидрација од алкохол. Ги балансира и електролитите, но, се разбира, треба да се консумира во мали количини, особено ако имате висок притисок или сте чувствителни на натриум. Премногу вода од краставички може да предизвика дигестивни проблеми.