Појадувајте јајца, и тоа секој ден и без страв!

Изобилуваат со протеини и се нискокалорични...

Експертите тврдат не ги одбегнувајте јајцата – напротив консумирајте ги секој ден, и тоа за појадок. Еве зошто се добри јајцата:

Помагаат против лошо расположение

Содржат корисна комбинација омега-3 масни киселини, цинк, витамин Б, како и хранливи материи кои заедно спречуваат умор и лошо расположение.

Одлични се за мускулите

Изобилуваат со протеини и се нискокалорични. Витаминот Б12 кој го содржат јајцата, помага против мускулни контракции.

Штитат од рак

Жените кои во организмот имале повеќе колин, хранлива материја пронајдена во јајцата, имаат 24 отсто помал ризик од заболување од рак на дојка, покажало неодамнешното истражување. Едно јајце ќе обезбеди дури 30 отсто од дневната потреба за колин.

Го хранат мозокот

Колинот е заслужен за подобро памтење. Помага при испуштање ацетилхолин, невротрансмитер кој му помага на мозокот.

Го чуваат видот

Јајцата се одличен извор на лутеин и зеаксантин, антиоксиданси кои спречуваат макуларна дегенерација.