Предлог мени: Три здрави и диетални рецепти со ориз (видео)

Се смета дека интегралниот ориз е побогат со влакна - една шолја варен интегрален ориз содржи околу 3 грама влакна, а истото количество варен бел ориз околу 0,5 грама. Токму заради ова и интегралниот ориз подолго не држи сити 

Ориз со мисиркино месо

Потребно: ¾ чаша вода, ¼ интегрален ориз, 1 лажица маслиново масло, 85 г мелено мисиркино месо, ¼ чаша конзервиран грав, ¼ чаша доматен сос, 1/8 лажица чили во прав, 1/8 лажица сол, 1/8 лажица црн пипер, 1/8 лажица кумин, 1/8 лажица чаша ниско маслен чедар кашкавал.

Ориз со пилешки колбаси

Потребно: ¾ чаша пилешка супа, ¼ интегрален ориз, 2 лажици маслиново масло, 4 помали пилешки колбаси (околу 100 г), ¼ чаша кромид, 1 чешне лук, 1/8 чаша црвена пиперка и 1/8 чаша зелена пиперка, 1/8 чаша сечкан целер, 1/8 лажица сол, 1/8 лажица чили во прав, ½ лажица сечкана свежа мајчина душица.

Ориз со мисиркини колбаси

Потребно: ¾ чаша пилешка супа, ¼ интегрален ориз, 2 лажици маслиново масло, 3 помали мисиркини колбаси (околу 100 г), 1 чешне лук, ¼ чаша кромид, 1/8 чаша црвена пиперка, ¼ чаша брокула, 1/8 лажица сол, 1/8 лажица црн пипер.


Начинот на приготвување на сите три понудени рецепти можете да го погледнете во видеото во продолжение: 

Пријатен апетит!