Со само две состојки ослободете се од маснотиите!

Водата со ѓумбир е ефикасна при топење на маснотиите на половината, колковите и бутовите

Повеќето режими за слабеење ќе ви ги дадат посакуваните резултати, но вашето тело ќе биде лишено од суштински хранливи материи. Во продолжение ви нудиме корисен рецепт, кој ќе го стопи вишокот на сало околу стомакот, а истовремено ќе влијае и врз подобрување на вашето здравје.

Водата со ѓумбир е ефикасна при топење на маснотиите на половината, колковите и бутовите.

Подготовка: Исечете го свежиот корен на ѓумбир на кришки. Ставете ги кришките во сад во кој сте ставиле 1-1,5 л вода. Кога ќе зоврие, намалете го огнот и оставете да врие 15 минути. Нека се олади.

Како се користи: Во текот на целиот ден можете да ја пиете оваа течност. Ако сакате целосно да го детоксифицирате телото секојдневно пијте по еден литар од оваа течност во период од шест месеци.

Најдобро е да пиете свежо подготвена вода со ѓумбир.

Лековити својства на ѓумбирот

Ѓумбирот е силен антиоксидант, благодарение на соединенијата што ги содржи. Консумирањето на вода со ѓумбир е исклучително корисно за превенција од рак поради силните антиинфламаторни и антиоксидативни својства на ѓумбирот. Покрај тоа, ѓумбирот може значително да го намали нивото на холестерол во крвта, пишува healthandnaturalmedicine.com.