Што е потребно да се расоните подобро наутро

Да се расоните подобро може да биде предизвик, особено кога се чувствувате поспани и исцрпени. Еве неколку совети кои може да ви помогнат.

Да се расоните подобро може да биде предизвик, особено кога се чувствувате поспани и исцрпени. Еве неколку совети кои може да ви помогнат:

1. Светлина:

 • Изложете се на природна светлина: Отворете ги завесите и дозволете природната светлина да влезе во просторијата. Ако не е можно, вклучете светло.
 • Светлечка ламба: Користете светлечка ламба која симулира природна светлина, особено во зимските месеци.

2. Физичка активност:

 • Истегнување: Направете неколку лесни истегнувања за да го раздвижите телото.
 • Вежбање: Брза прошетка, лесни аеробни вежби или неколку скокови можат да го зголемат срцевиот ритам и да ја подобрат циркулацијата.

3. Хидратација:

 • Пијте вода: Дехидратацијата може да ве направи поспани. Пијте чаша вода веднаш по будењето.
 • Ладна вода: Испијте чаша ладна вода или измијте го лицето со ладна вода за да се расоните.

4. Кофеин:

 • Чаша кафе или чај: Кофеинот може да помогне да се расоните и да ја зголемите будноста. Внимавајте да не претерувате за да избегнете нервоза или проблеми со спиењето подоцна.

5. Здрава закуска:

 • Лесна закуска: Јадете нешто лесно и здраво како јогурт, овошје или интегрален тост. Избегнувајте тешка и масна храна.

6. Туширање:

 • Топло или ладно туширање: Туширањето може да помогне да се разбудите и да се освежите.

7. Длабоко дишење:

 • Дишење вежби: Направете неколку длабоки вдишувања за да го зголемите нивото на кислород во телото и да ја зголемите енергијата.

8. Ментална стимулација:

 • Музика: Слушајте музика која ве поттикнува и ве прави поактивни.
 • Решавање на загатки: Решете кратка загатка или направете неколку мозочни вежби за да го активирате мозокот.

9. Планирање на денот:

 • Направете план: Запишете ги обврските за денот за да се организирате и да се мотивирате.

10. Избегнување на екраните пред спиење:

 • Намалете го времето на екраните: Намалете го времето поминато на телефони, таблети и компјутери пред спиење за да го подобрите квалитетот на сонот.

Придржувањето до овие совети може да помогне да се расоните поефикасно и да го започнете денот со повеќе енергија и будност.

Одбегнувајте предјадење

Важно е да се храните здраво за да имате доволно енергија. Не консумирајте брза храна, не земајте преголеми оброци и не заборавајте да ја контролирате тежината.

Внесувајте протеини

Протеините помагаат вашиот стомак и мозок да се чувствуваат добро, да бидете сити и да не посегнувате по, на пример, чипс. Во една студија, волонтерите чие дневно внесување на протеини паднало под 15% од вкупниот број калории, биле многу погладни и јаделе повеќе грицки дневно. Поради тоа тие качувале два килограми месечно. Тврдо варените јајца и јогуртот се голем извор на протеини и одличен избор за појадок.

Црно чоколадо за расонување

Да, добро прочитавте, црното чоколадо има идеална количина тебромин што може да ве разбуди, а да не предизвика хроничен замор. Тоа содржи и антиоксиданси што го намалуваат ризикот од срцеви напади и го зголемуваат расположението.

Кафе

Нема потреба да се откажувате од кафето или да чувствувате вина затоа што тоа е првото нешто на кое помислувате наутро. Последните истражувања покажаа дека кафето го намалува ризикот од добивање рак на кожата за дури 20%, ризикот од мозочен удар за 25% и од рак на простата за дури 60%. Пијте кафе со малку млеко со ниска масленост за да ги намалите калориите.

Во кревет одете порано

Оние што се ноќни птици половина од спиењето го поминуваат по 5.30 часот наутро, јадат брза храна и имаат поголем индекс на телесна тежина. Еден од најлесните начини е секојдневно да заспивате во исто време и во исто време да се будите, а по можност и порано да ги завршувате дневните обврски.

Јадете нешто крцкаво

Крцкавите намирници ја активираат работата на вилицата, ги будат мускулите на вашето лице, а вие станувате поактивни. Јаболкото има ист ефект и обезбедува доволно количество влакна.