Смути што го чува здравјето на цревата

Целта на овој напиток е да се зголеми внесот на добри бактерии (пробиотици) во организмот со продукти кои помагаат при варењето, но и спречуваат развој на болести.

За да го подобрите здравјето на цревата, потребно е во организмот да внесувате витамини, минерали, хранливи состојки и пробиотици, а да избегнувате внес на токсини.

Дебелото црево е најголем внатрешен орган, неговата улога е да ја апсорбира храната, хранливите состојки и водата. Функцијата на кожата е, не само да ги држи сите органи, ткивото, капиларите и мускулите на место, туку му овозможува на телото да дише.

Целта на овој напиток е да се зголеми внесот на добри бактерии (пробиотици) во организмот со продукти кои помагаат при варењето, но и спречуваат развој на болести.

Потребни состојки:

½ мала шолја кефир,

½ мала шолја кокосово млеко,

1 банана,

2 лажици шеќер,

2 листа кељ,

1 лажица изрендан ѓумбир

По желба, можете да додадете мед, нане или прав од зелен чај.

Сите состојки ставете ги во блендер додека не се поврзат.