ЗДРАВ ДЕСЕРТ: Чоколадни авокадо топчиња

Едноставно се подготвуваат, здрави се и ќе ве воодушеват со својот чоколаден вкус. Ви препорачуваме да го направите овој одличен десерт, кој одлично оди во комбинација со кафе.

Потребни состојки (9-11 топчиња):
  • ¾ шолја – стопено темно чоколадо
  • пола лажичка ванила
  • 1 зрело авокадо
  • малку цимет
  • кокосово масло
  • какао во прав
Приготвување:

Во стопеното темно чоколадо додадете малку кокосово масло.

Во друг сад, со виљушка, испасирајте го авокадото и потоа додадете го стопеното чоколадо и мешајте се додека смесата не се соедини.

Потоа додадете цимет и ванила и повторно промешајте.

Кога смесата добро ќе се соедини и нема да има грутчиња, ставете ја во  фрижидер да отстои 20 до 30 минути.

Откако ќе се олади со раце формирајте топчиња, а потоа секое топче извалкајте го во какаото во прав.