Здрав оброк: 4 лесни рецепти за здрави и диетални супи (видео)

Научниците тврдат дека супата е вистински еликсир на животот, а лицата кои јадат супа живеат подолго и поздраво. Со консумирање супа во организмот се внесуваат течности, кои се особено важни особено во зимскиот период, кога од студот луѓето забораваат колку течности треба да се пијат во текот на денот. Бенефитот е дотоколку поголем кога супата е приготвена од здрави намирници

СУПА ОД ЗЕЛЕНЧУК

Потребно: 1 лажица растително или маслиново масло, ¼ чаша кромид, 1 чешне лук, ¼ чаша морков,  1 лажица целер, ¼ чаша боранија, 1/8 чаша грашок, 110 г сос од домати, 1 чаша супа од зеленчук, 1 ловоров лист, ¼ чаша компир, 1/8 лажица сол, 1/8 лажица црн пипер, 1/8 лажица сува мајчина душица, ¼ чаша пченка, ½ лажица магдонос.

СУПА ОД ЗЕЛКА

Потребно: 1 лажица маслиново масло, 1 чешне лук, ¼ чаша кромид, ¼ чаша морков, 1 лажица целер, 1/8 чаша зелена пиперка, 1 чаша зелка, ½ лажица доматен сос, 1/2 чаша супа од зеленчук или пилешка, ½ чаша вода, 1/8 лажица сол, 1/8 лажица мелен ким, 1/8 лажица мелен коријандер, ¼ чаша црвен грав, ½ лажица свеж коријандер, 1 лажица сок од лимета.

СУПА ОД СЛАДОК КОМПИР

Потребно: 1 лажица растително или маслиново масло, ¼ чаша кромид, 1 чешне лук, 110 г пилешки гради, 1/8 чаша црвена пиперка, 1/8 чаша боранија, 1 лажица целер, 1 чаша пилешка супа, 1/8 лажица црн пипер, 1/8 лажица мелен цимет, 1/8 лажица чили, 1/8 лажица сол, ¼ чаша сладок компир, 30 г наут.

ХУМУС СУПА

Потребно: 1 лажица маслиново масло, 1/8 лажица ким, ¼ чаша кромид, 1 чешне лук, 110 г наут, 1 лажица таан, 1 чаша супа од зеленчук, 1/8 лажица црн пипер, 1 лажица лимонов сок, 1/8 лажица чили.

Пријатен апетит!