Чајот од шипка го намалува холестеролот и притисокот

Вкусен и освежувачки, чајот од шипка има бројни придобивки за здравјето

Чајот од шипка е вистинско богатство на витамин Ц и ликопен, моќен антиоксидант кој успешно го намалува повишениот холестерол. За оние, пак, кои страдаат од хипертензија, овој чај е вистинскиот избор бидејќи ефикасно го намалува крвниот притисок.

Вкусен и освежувачки, чајот од шипка има бројни придобивки за здравјето, но за да се почувствуваат благодатите во однос на регулирање на нивото на холестерол и висок крвен притисок, потребно е да се пијат три шолји дневно.

Ја подобрува функцијата на црниот дроб и жолчката, а се препорачува и за детоксикација на црниот дроб

Исто така, чајот од шипка ги ублажува и воспалителните процеси, па затоа се препорачува како додаток во лекувањето на остеоартритис. Ги намалува болките и вкочанетоста, со што го олеснува движењето, додека некои експерти тврдат и дека помага во обнова на ‘рскавицата.

Отстранува и разни стомачни проблеми како што се грчеви, дијареја, запек и други дигестивни нарушувања.