дома Фитнес и здрав живот

Фитнес и здрав живот

Хронични дневни главоболки-болка на 21 век

Повеќето луѓе имаат главоболки од време на време. Но, ако имате главоболка повеќе денови отколку не, може да имате хронични дневни главоболки. Наместо специфичен тип на главоболка, хроничните дневни главоболки вклучуваат различни подтипови на главоболка....

Зошто спортот е добар за вашето здравје

Без разлика дали се работи за фудбал, тенис, шах или покер, секој знае дека спортот прави поединците да се чувствуваат посреќни и поздрави. Луѓето кои се занимаваат со спорт имаат физичка и ментална корист,...

Дали сода-кола соковите се штетни за вашето здравје и кои се опциите

Содата (кола, лимон, оранж и крушка соковите) не се добри за здравјето на луѓето бидејќи содржат многу шеќер. Конзумирањето премногу сода може да доведе до зголемување на телесната тежина, дијабетес и кардиоваскуларни заболувања. Можеби...

10 добри здравствени причини да јадете повеќе домати

Доматите се полни со својства за подобрување на здравјето, прочитајте за да откриете како скромниот домат може да го подобри вашето здравје. Доматите се полни со многу, многу здравствени придобивки. Всушност, тие се неверојатно...

Што треба да јадете за да станете фит летово, тврдат експертите за исхрана

Здравото јадење на лето не мора да биде само лишување од храна или слабеење. Фокусирајте се на позитивни промени и работи во кои уживате за да ги исполните вашите здравствени цели, велат експертите. Летото често се...

Здравствените ефекти на хлорот во водата

Водата е една од најважните супстанции во светот, веројатно и најважната, бидејќи секое растение и животно ја бараат за да преживеат. Оваа течност може да се користи и за чистење и разградување на отпадните...

Дали жените може да пливаат за време на менструалниот циклус

Сè што некогаш сте сакале да знаете за менструацијата и пливањето, но сте се плашеле да прашате Тоа е животен факт: Жените во репродуктивна возраст обично имаат менструација во просек од четири до осум дена...

4-те најдобри диети за губење на тежината кај жените

Постојат многу програми за исхрана и планови за оброци, вклучувајќи и многу диети дизајнирани специјално за жени кои сакаат да изгубат тежина. Сепак, не сите диети се подеднакво ефикасни кога станува збор за губење на...

8 работи кои секогаш треба да ги правите кога имате секс во лето-чувајте го...

Тоа не е ваша имагинација - зголемувањето на температурата може да предизвика вашиот сексуален нагон да го стори истото. Еве како да го искористите максимумот од напорниот, летен секс што претстои, а притоа да...

Повреда на предниот вкрстен лигамент-вашето колено може да заврши на операција

Повредата на ACL е кинење или истегнување на предниот вкрстен лигамент (ACL) - една од силните ленти на ткиво што помага да се поврзе вашата бутна коска (бедрената коска) со вашата долна коска (тибија)....

НАЈНОВИ ВЕСТИ