дома Исхрана страница 170

Исхрана

Ова се знаци дека имате бавен метаболизам

Забавениот метаболизам значи дека телото не може доволно ефикасно да ја претвори храната во енергија. Овие симптоми покажуваат дека метаболизмот ви работи забавено: Постојано сте уморни - многу фактори може да се причина за замор,...

И медот може да биде штетен ако се претерува

Уште од памтивек медот важи за еден од најздравите и најчесто користени дарови од природата, па затоа е многу тешко да се замисли дека може да му наштети на нашето здравје. Нутриционистката од Тексас,...

Банана за полесно учење и подобро помнење

Преполни со витамини, влакна и калиум, бананите имаат бројни позитивни ефекти врз човековото здравје. Ова омилено овошје изобилува со едноставен шеќер моносахаридна фруктоза, поради што е извонреден извор на енергија. Бананите се важен извор...

Рецепти за вашето бебе: Едноставни и вкусни кашички

Кога е во прашање храната за бебињата, важно е да се исполнат два чекори за оброците да бидат подготвени! Поголемиот дел од зеленчукот доволно е да се свари и стави во блендер, но намирниците...

4 напитоци за совршено рамен стомак

Рамен стомак е нешто што сите сакаме да го имаме и на сите ни е кристално јасно дека доколку сакаме да ослабеме и да ја одржиме саканата линија, потребно е да почнеме да водиме...

Крушата го спречува прераното стареење на клетките

Крушата е богата со антиоксиданти, го спречува прераното стареење на клетките и ја поттикнува нивната регенерација. Покрај тоа, крушата се бори против слободните радикали кои предизвикуваат рак. Влакната, кои се наоѓаат во големи количини...

Сурутка – најдобар „чистач“ на црниот дроб

Кога се прави сирење она што настанува како нуспроизвод е сурутката. Таа се смета за еден од најздравите пијалаци, бидејќи е богата со витамини, минерали и шеќери кои му се потребни на целиот организам,...

Есенски благодат: лековитите својства на тиквата

Кралицата на есента, нејзиното височество тиквата, за многумина е омилен сезонски производ, но дали ја знаете нејзината лековита моќ? Потврда доаѓа и од науката која вели дека тиквата има многу бенефиции по здравјето на...

Куркума – природен чистач на организмот

Лековитите својства на куркумата (Curcuma longa) одамна се познати во кинеската и индиската медицина, каде најчесто се користела како природен лек против различни воспаленија. Овој зачин кој уште се опишува и како „чистач на...

Зеленчук кој го чува срцето и спречува рак!

Поздраво срце Содржи влакна, калиум, витамини Ц и Б6 кои придонесуваат за поздраво срце. Нивната висока концентрација на флавоноиди се врзува со намалувањето на ризикот од смртност од кардиваскуларни болести, па дури и кога се...

НАЈНОВИ ВЕСТИ