дома Исхрана страница 180

Исхрана

Крушата го спречува прераното стареење на клетките

Крушата е богата со антиоксиданти, го спречува прераното стареење на клетките и ја поттикнува нивната регенерација. Покрај тоа, крушата се бори против слободните радикали кои предизвикуваат рак. Влакната, кои се наоѓаат во големи количини...

Сурутка – најдобар „чистач“ на црниот дроб

Кога се прави сирење она што настанува како нуспроизвод е сурутката. Таа се смета за еден од најздравите пијалаци, бидејќи е богата со витамини, минерали и шеќери кои му се потребни на целиот организам,...

Есенски благодат: лековитите својства на тиквата

Кралицата на есента, нејзиното височество тиквата, за многумина е омилен сезонски производ, но дали ја знаете нејзината лековита моќ? Потврда доаѓа и од науката која вели дека тиквата има многу бенефиции по здравјето на...

Куркума – природен чистач на организмот

Лековитите својства на куркумата (Curcuma longa) одамна се познати во кинеската и индиската медицина, каде најчесто се користела како природен лек против различни воспаленија. Овој зачин кој уште се опишува и како „чистач на...

Зеленчук кој го чува срцето и спречува рак!

Поздраво срце Содржи влакна, калиум, витамини Ц и Б6 кои придонесуваат за поздраво срце. Нивната висока концентрација на флавоноиди се врзува со намалувањето на ризикот од смртност од кардиваскуларни болести, па дури и кога се...

Намирници кои не дебелеат – Јадете ги без ограничувања и страв!

Јаболка Јаболката се преполни со влакна, па е препорачливо секој ден да јадете по едно јаболко, затоа што на тој начин ќе внесете една од препорачаните дневни порции на овошје или зеленчук. Влакната од јаболкото...

Сакате да симнете некое „килце“, и тоа брзо!?

Потребно: 1 лажичка цимет, 2 лажици јаболков оцет, 1 лажица мед, 2 лажици сок од лимон, 1 чаша вода. Комбинацијата од овие состојки ќе ви помогне во согорување на мастите, ќе го забрза вашиот метаболизам,...

Намирници кои го подобруваат памтењето и здравјето на коските

Стручњаците откриле 14 природни состојки кои поттикнуваат подобро памтење и ја подобруваат функцијата на мозокот, воедно ги регенерираат и коските. Освен тоа, овие намирници можат да го подобрат и видот и да ја поттикнат...

НАЈНОВИ ВЕСТИ