Моќта е во природата: Антибиотици за кои не ви е потребен рецепт

Плодовите на природата од памтивек се користеле за зачување на здравјето и лекување на разни болести

Плодовите на природата од памтивек се користеле за зачување на здравјето и лекување на разни болести. Повеќето лекови на модерната медицина се базираат токму на корења, лисја, цветови, плодови и минерали кои не опкружуваат…

Ако сакате на природен начин да ја надминете болеста и да го зајакнете вашиот имунолошки систем, побарајте ги трите најмоќни антибиотици за кои не ви е потребен лекарски рецепт.

МАСЛО ОД ОРИГАНО

Ова магично масло се добива од лисјата на билката оригано. Освен што неговиот мирис и вкус совршено се согласуваат со голем број на јадења, врз основа на бројни студии е докажано дека  маслото од оригано е моќен борец против инфекции за што е заслужна состојката наречена carvacrol.

Мали доза на ова масло имаат неверојатни антибактериски својства против дури 25 различни врсти на бактерии.

Дозирање: 1 до 4 капки три пати на ден во шолја чај или чаша сок.

ЛУК

Го сакаме во оброците, го обожаваме во прав, го сакаме суров во салати. Лукот е крал на зеленчукот. Неговата силна арома и мирис го прават совршен зачин, но лукот има уште многу помоќни својства.

Тој е моќен, природен антибиотик кој не ги уништува нашите здрави бактерии, како што тоа го прават хемиските антибиотици.

Благодарение на главната состојка, испарливо масло со алиин кое со сечкање или пасирање се разградува во алицин, има и антибиотски ефект. Го успорува растот на бактериите и успешно ги уништува вирусите и габите, па затоа е многу ефикасен како средство против настинки и грип.

Дозирање: 2 до 4 чешниња лук дневно како додаток на јадењата или во салати, а ако не ви пречи мирисот може да го консумирате и суров.

ЛУТИ (ЧИЛИ) ПИПЕРЧИЊА 

Cyanne пиперката, попозната како чили, лута или црвена пиперка, е важен дел од азиската историја, како во кулинарството, така и во традиционалната медицина. Овој многу едноставен зачин со лут, но дискретен вкус се комбинира одлично со многу јадења, а најчесто се користи сув или во облик на прав.

Моќните својства на чили пиперчињата за здравјето се многу широки, а во ајурведската и кинеска медицина се ценети како аналгетик против  болки и ефикасно антивоспалително и антибактериско средство.

Дозирање: 1/2 лажички дневно како додаток на јадењата или поделете во две шолји чај или сок.