Намирници за здрав почеток на денот

Бројни студии го нагласуваат значењето на појадокот, но и можните последици од прескокнувањето на овој оброк. Имено, истражувањата покажале дека личностите кои не појадуваат се изложени на поголем ризик од кардиоваскуларни болести, гојазност и дијабетес тип 2.

За денот да го почнете здраво и во текот на целиот ден да бидете полни со енергија, би било добро доколку во појадокот вклучите некоја од следните намирници:

Лимонада без шеќер: чаша вода со сок од половина лимон 15 минути пред појадок ќе го активира метаболизмот и ќе го поттикне организмот да ги исфрла штетните материи.

 

Јајцаблагодарение на високото количество на содржани протеини јајцата се одличен избор за појадок. Појадок богат со протеини го стабилизира нивото на глукоза во крвта и ја намалува потребата за грицки во текот на денот.

 

Леб од интегрално брашно и интегрални житаркиоваа храна обилува со витамини од Б-комплексот и влакна, кои се важни за нашиот систем за варење, помагаат во превенцијата од кардиоваскуларни заболувања и го поттикнуваат слабеењето со тоа што го држат под контрола апетитот.

Јогуртдобар извор на протеини, витамини од Б групата и калциум. Бирајте ги оние кои содржат пробиотски култури.

Овесна кашаовесните снегулки, исто така, се добар извор на протеини и спаѓаат во типот на појадок кој долго ќе не држи сити. Овесната каша изобилува со влакна, витамини од Б-комплексот, магнезиум, железо и калиум.

 

Бананибогати се со калиум, кој е важен за превенција од срцевите заболувања, додека истовремено содржат и магнезиум и витамин Б6, два нутритиенти кои заеднички го подобруваат расположението и имаат антистрес дејство.

 

Зрнесто овошјеизобилува со антиоксиданси кои делуваат кардиопротективно и го намалуваат ризикот од дијабетес тип 2.

Кафеовој ароматичен напиток не само што не расонува, туку претставува и одличен извор на антиоксиданси. Верувале или не, кафето содржи четири пати повеќе антиоксиданси од зелениот чај.