дома Uncategorized страница 5

Uncategorized

ВНИМАНИЕ: Најчести симптоми на рак на хранопроводот се губење на тежината и отежнато голтање,...

Ракот на хранопроводникот е малигна болест која се појавува на ткивото на хранопроводот, цевчест орган низ кој храната и пијалаците минуваат од устата до желудникот. Најчести симптоми на овој вид на карцином се губење на...

ВРОДЕН И СТЕКНАТ ИМУНИТЕТ: Која е разликата, како не штитат и како сами да...

Главната задача на имунолошкиот систем е да го заштити телото од бактериски и вирусни инвазии и да го заштити од канцерогени клетки или туѓи ткива. Постои разлика помеѓу неспецифичен, вроден имунитет, кој вклучува активирање...

ПРОБЛЕМАТИЧНА ЗАШТИТА: Што ако немаме антитела после прележан омикрон КОВИД-19

“Омикрон сојот многу, многу брзо и лесно се шири, лесно го избегнува веќе создадениот имунитет, сеедно дали е стекнат со природна инфекција или по вакцинација, така што притисокот на здравствените системи во сите земји...

СТЕ ПРЕЛЕЖАЛЕ КОВИД-19 СО БЛАГИ СИМПТОМИ И МИСЛИТЕ ДЕКА НЕМА ДА ИМАТЕ ПОСЛЕДИЦИ: Еве...

Когнитивните проблеми кои влијаат на способноста за концентрација, заедно со заборавеноста и заморот се карактеристики на долготраен КОВИД-19 – состојби кои се јавуваат кај одредени лица по почетната зараза. Се уште не е утврдено колку...

ЛЕКАРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: 6 симптоми на омикрон поради кои треба веднаш да се јавите на...

По предупредувањето од Светската здравствена организација дека омикрон варијантата не е блага, стига и предупредување од Центарот за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) кој предупредува на шест опасни симптоми на омикрон...

ОМИКРОН СЕ ШИРИ: Еве кои се симптомите на новата варијаната и како да се...

Новата варијанта омикрон има над 30 мутации на S-протеинот, но научниците се уште не се сосема сигурни како тоа влијае на преносливоста и клиничката слика на пациентите. Еве како можете да се заштитите од...

И пациентите со благи или умерени симптоми на КОВИД-19 имаат висок ризик од крвни...

Европска студија открила зголемен ризк од по живот опасните крвни згрутчувања познати како венска тромбоемболија (ВТЕ) кај пацинети кои не биле критично болни од КОВИД-19. Ризикот од создавање на крвни згрутчувања претходно беше поврзуван со...

ПОВНИМАВАЈТЕ УШТЕ СЕГА: Овие здравствени проблеми почесто се јавуваат во есен и во зима

Исто така голем е бројот на болести кои се јавуваат во текот на целата година, но сосема сигурно тие се побројни кога ќе дојдат студени денови кога се будат и разни вируси. Еве што...

НАЈНОВА СТУДИЈА: Срцевиот удар кај младите возрасни лица е поврзан со нездравиот начин на...

Помлади лица кои доживеале срцев удар (миокарден инфаркт) почесто пушат, имаат прекумерна телесна тежина и имаат висок крвен притисок или дијабетес во однос на своите врсници, укажува нова студија што ја објави Европското здружение...

Што навистина значат отечени лимфни јазли и кога е време за на лекар?

Освен замор, нервоза, температура или болно грло, постои уште еден симптом кој може да открие дека организмот се бори против нешто, а тоа се отечените лимфни јазли. Тој цел систем е важен за имуниот...

НАЈНОВИ ВЕСТИ