дома Здравје страница 286

Здравје

Витамин Д – во која доза ни е потребен?

Витаминот Д е попознат и како „витамин на сонцето“, бидејќи нашиот организам го произведува при изложување на сончевите зраци, кои, пак, се оскудни во зимскиот период. Токму тоа е и причината поради која многу...

Докажано: Недостатокот на сон делува на срцето

Најновата студија покажала дека само еден ден неспиење може лошо да делува на срцето, а научниците за прв пат проучувале како 24-часовното дежурство влијае на работата на срцето. „Докажавме дека недостатокот на сон може да доведе...

Утрото e најдобро време за вежбање

Дали знаете кое време од денот е најдобро за вежбање? Ако мислевте дека е сеедно, тогаш се лажете. Имено, да се одвои време за вежбање во текот на денот е многу тешко, па многумина...

Исфрлете го секретот од белите дробови на природен начин

Од сите видови на кашлици, најтешка е продуктивната. Од неа болат белите дробови, се создава нагон за повраќање, а кај пушачите ситуацијата станува уште полоша. Причина за тоа е акумулираниот, густ секрет во белите...

Сè повеќе млади страдаат од тинитус

Лекарите предупредуваат - сè поголем број млади се соочуваат со медицинскиот феномен тинитус, кој може да доведе до трајно оштетување на слухот. Станува збор за зуење во ушите кое се јавува како резултат на...

Страдате ли од депресија?

Понекогаш се чувствувате тажно или осамено - тоа е сосема нормално, но поразителен е податокот дека сè поголем број на луѓе страдаат од депресија, а притоа не ја доживуваат како сериозен проблем или едноставно...

Зошто имаме лош здив кога се будиме?

Колку е посува устата толку се поголеми шансите здивот да биде лош. Дишењето на уста, ’рчењето и употребата на одредени лекови го интензивираат лошиот здив бидејќи дополнително ја сушат устата. Ова се должи на...

Имате ли хемороиди!?

Хемороидите се генерално безопасни, но аналното ткиво понекогаш може да сврби и да биде болно. Причината за оваа состојба е абдоминалниот притисок предизвикан од запек, прекумерни масни наслаги во абдоменот, бременост, па и трчање...

Жените полудуваат од совети за мајчинството

Секоја петта бремена жена во една британска анкета изјавила дека не се чувствува емоционално подготвена за дете, а особено им пречи што сите постојано им делат совети. Дури 44 % од жените се изјасните дека...

 Бебињата се најдобри фитнес тренери

Чувството на сигурност е најважно за време на бременоста оти идните мајки се изложени на многу силни емоции. Промените на телото, исто така, се битен сегмент за несигурноста оти рекламите сугерираат дека бремените жени имаат...

НАЈНОВИ ВЕСТИ