дома Здравје страница 368

Здравје

Како да се спречи пеленскиот осип?

Ретко кое бебе не добива осип во пеленската регија која е секојдневно изложена на влага, топлина, урина, измет и креми со кои се третира таа област. Исто така, кај бебињата активноста на потните и...

Топ вежби за совршени стомачни кои може да се прават и в кревет! (видео)

Стомачните се први на листата желби на секоја фитнес обожавателка. Со оглед на тоа дека стомакот е место на кое најтешко се губи маснотија и се добива дефиниција, всушност целосно има смисла дека токму...

Добро е да се знае кога седењето и спиењето предизвикуваат болка во грбот

Се проценува дека 80 проценти од луѓето во некој период од својот живот патат од болки во грбот. Болката може да биде предизвикана од повреда или, пак, да има органска причина, но мошне често...

Паметна четка за заби ќе детектира проблеми со срцето

Шпанските научници работат на развој на паметна четка за заби, која ќе биде во состојба да детектира рани знаци на одредени здравствени проблеми и конечно, да спречи предвремена смрт од срцеви болести, пишуваат британските...

Мажи, дали сте во климакс?

Дали вашиот брачен другар или колега е постојано намуртен, поцрвенува во лицето, се жали на несоница, замор, зголемено потење или импотенција? Без сомнение – тој минува низ машки климакс. После триесеттата година од животот кај...

Опсесијата со здрава исхрана му штети на здравјето

Голем број нутриционисти, доктори и здравствени работници ќе ви кажат дека целосното исфрлање на одредени видови намирници од исхраната, со исклучок на нетолеранција, може да му наштети на здравјето, пишува Индепендент. И покрај фактот што...

СРЕЌНА НОВА: Новата година е време за промени

Среќна нова година! Новата година е идеално време за промена и донесување на новогодишни одлуки. „Од следната година – на диета“ е, веројатно, една од најчестите одлуки кога станува збор за новогодишните резолуции. Сепак,...

Мигрена – еве што велат оние кои патат од неа

Мигрената не е обична главоболка. Меѓутоа, често така се перципира затоа што се работи за „невидлива“ болест. Пациентите често слушаат коментари од типот: „Па не толку страшно, што ти е?!“ или „Па сите имаат...

5 работи кои се исто толку штетни колку и пушењето

Пушењето може да го скрати животот – и покрај тоа неброено многу луѓе секојдневно палат цигара. И свесно ги игнорираат можните последици.  Додуша, постојат и други работи за кои ни е очигледно јасно дека...

Постојаната грижа за здравјето може да доведе до болест

Опсесивната грижа за здравјето води кон болест. Анксиозноста, нездравата исхрана и недоволната физичка активност, се меѓу најчестите фактори кои влијаат врз развој на кардиоваскуларните заболувања. Но дали опсесивната грижа за здравјето може да предизвика...

НАЈНОВИ ВЕСТИ