дома Занимливости страница 199

Занимливости

Ако работите на компјутер, правете пауза на секој час

Луѓето чија работа е врзана со повеќе часовно седење пред компјутер мора да прават пауза од пет до петнаесет минути на секој час, зашто во спротивно, гледањето во мониторот може да резултира со оштетување...

Ако паничите ќе се пораѓате подолго

Просто и едноставно, ако се плашите и паничите, ќе се породувате подолго. Нервозните и исплашени бремени жени во просек се породуваат осум часа, додека оние кои се смирени и опуштени - само шест и пол...

Месото од живина – виновник за третина од цревните инфекции

Научниците од институтот „Роберт Кох“ во Берлин докажаа дека причина за една третина од цревните инфекции кај пациентите е заразата со грам -негативна бактерија од родот на Campylobacter, која обично се наоѓа во животински...

Годините не мора да ви се читаат на лицето

Како да го забавите стареењето на кожата? - вечно прашање на кое се особено чувствителни дамите. Факт е дека не може да се запре, но барем може да се забави. Пред да се одлучите...

Ќе се изненадите! Еве колку време е потребно за жената да забремени

Патот до потомство не е лесен, иако со тоа во целост не би се согласиле двојките на кои за позитивен тест им бил потребен само еден, единствен секс. Сепак, мора да постои некој просек кој...

Бебињата ги разбираат родителите веќе на шестмесечна возраст

Научниците досега веруваа дека децата почнуваат да ги разбираат зборовите на родителите дури околу првата година од животот, но новите истражувања покажуваат дека тоа се случува веќе на возраст од шест месеци. За да ја...

Родители и деца: Ќотекот сепак не излегол од рајот!

Ако вашето дете има испади на бес, го тепа братчето или сестричката, непослушно е и грубо, добро размислете пред да се сетите на тепањето како воспитна мерка. Статистичките податоци покажуваат дека родителите чувствуваат силна...

Гушкајте се, прегратките носат среќа

Дали сте знаеле дека просечната прегратка трае 9,5 секунди и дека луѓето трошат во просек 12 часа годишно во гушкање? И покрај овие бројки, експертите велат дека треба уште повеќе и уште подолго да...

Виното релаксира, пивото ја зголемува самодовербата, а вотката дава енергија

Виното релаксира, пивото ја зголемува самодовербата, а вотката дава енергија - покажува истражувањето, спроведено на Универзитетот Бангор и Кралскиот колеџ во Лондон, во кое учествувале 30.000 луѓе, а кое открива како различните видови на...

Прво бебе од трансплантирана матка во САД

Се роди првото бебе од трансплантирана матка во САД! Првото раѓање како резултат на трансплантација на матка се случи во Тексас, означувајќи пресвртница за американската медицина. Жена која била родена без матка донесе на свет...

НАЈНОВИ ВЕСТИ