дома Здравје страница 249

Здравје

ПТСН може да го зголеми ризикот од нарушување на срцевиот ритам

Од причини кои се се уште нејасни, луѓето кои се борат со посттрауматско стресно нарушување (ПТСН), исто така, може да бидат изложени на поголем ризик од чести нарушувања на срцевиот ритам, познат како атријална...

Денеска е Светски ден на лупусот: Причините за оваа автоимуна болест се се уште...

10- ти мај е Светски ден на лупусот. Станува збор за сериозна промена во животот и болест која бара длабинско разбирање и поддршка на засегнатите лица. Поради тоа, одговорноста е на оние кои не...

Како да ја одржувате интимната хигиена? Стручњаците предупредуваат што НЕ СМЕЕТЕ да користите!

Водењето сметка за вагината и интимната регија е мошне важно – не заради лична хигиена, која се подразбира, туку заради здрава пХ на кожата, отсуство на бактерии и инфекции. Стручњаците наведуваат дека сепак не...

Атописки дерматит – третман, превенција, симптоми…

Егзематата претставува група на заболувања, кои предизвикуваат воспалувања на кожата и иритација, односно: атописки дерматитис (атопичниот дерматит е хронично, пруритично егзематозно заболување, кое скоро секогаш, започнува во детството, има тек на подобрување/влошување и може...

Вреди да се проба: Напиток кој прави чуда за пушачите, а се прави од...

Белите дробови се еден од најважните органи затоа што се одговорни за инхалација и снабдување со кислород, како и исфрлање на јаглен диоксид од телото низ носот. Ако носот е блокиран заради вишок на...

Млада мајка не може да уринира веќе пет години: Породувањето предизвикало развој на болна...

Млада мајка (26) на две деца не е во можност да уринира пет години после раѓањето на нејзината ќерка. Рејчел Инграм од Ашфорд, Кент, се породила пет дена пред нејзиниот термин со ќеркичката Исла, која...

Повеќекратната изложеност на анестезија пред 3. година не ја намалува интелигенцијата кај децата

Повеќекратната изложеност на анестезија пред третата година од животот може да има невропсихолошки ефект врз децата, но, сепак, не влијае врз интелигенцијата на детето, покажала новата студија во која учествувале 997 деца. Тестовите покажале дека...

Стрес, хормони или алкохол?! Еве зошто ви расте стомакот и како да си помогнете

За да постигнете завидна линија прво мора да откриете каков стомак имате. Малите промени во вообичаениот ритам на живеење, менувањето на прехранбените навики или начинот на работа секогаш влијаат на човековото тело создавајќи масни...

На диета сте и ви паѓа косата? Не очајувајте, тоа е само привремена состојба

Бројката на вагата се намалува, конечно трудот се исплати, но забележувате дека вашата коса се повеќе и повеќе почнува да опаѓа. Не грижете се, тоа е нормално, пишува „Women's Health“. Кен Л. Вилијамс Јуниор, специјалист...

Недостатокот на сон кај децата го зголемува ризикот од дебелина

Aнализата на 42 студии во кои биле вклучени повеќе од 75 000 деца, покажала дека недостатокот на сон може да го зголеми ризикот од развојот на дебелина кај децата. Резултатите од оваа студија укажуваат на...

НАЈНОВИ ВЕСТИ