дома Здравје страница 381

Здравје

Искуството на една блогерка: Сфатив дека стомакот се симнува прво во кујна, па потоа...

Неса, фитнес блогерка од Луксембург, вели дека била фокусирана на својата работа, а не на телото: „Не внимавав што јадам и константно се чувствував изморена и бев под стрес.“ Кон почетокот на минатата година одлучила...

Плунковните жлезди се важни за оралното здравје

Штом од кујната почне да се шири мирис на храната, кај повеќето луѓе почнува да се излачува плунка, иако понекогаш и самата идеја за омилената храна е доволна за тоа. Сигналите од нервните завршетоци...

Виното е исто толку добро колку и вежбањето! Дали?!

Немате време за вежбање или едноставно не ви се „губи“ време во теретана?! Еве едно мошне важно научно откритие кое може да ви се најде – чаша вино во основа е исто толку здрава...

5 знаци дека на вашиот организам му треба чистење

Како и храна, воздух или некои креми што ги употребуваме секојдневно, така во телото секојдневно внесуваме и разни токсини. Понекогаш едноставно ги има премногу, па стануваат преголемо оптоварување за телото. Овие сигнали откриваат дека...

Што не смеете да јадете ако сте настинати?

Ако сте настинати храната, веројатно, не е првата работа која ви паѓа на ум, но порано или подоцна ќе мора да јадете нешто. Особено е битно што ќе изберете во ваква ситуација, бидејќи од...

Стивен Хокинг: Како да ја победите депресијата и тешките ситуации во животот

Стивен Хокинг, светски познат физичар, неодамна држеше предавање за црните дупки на Кралскиот институт во Лондон. Интересен е ставот на научникот кој вели дека црните дупки не претставуваат крај и смрт, туку веројатно се...

Ви „игра“ очниот капак, еве кога е опасно!

Треперењето на очниот капак само по себе не е редок феномен, но тоа не значи и дека е безначаен. „Службеното име“ му е блефароспазам или миомикрија на окото, а се работи за присилно затреперување...

Спиете доволно, а сепак сте уморни? Еве каде грешите

Хроничната ненаспиеност е чест проблем на модерното време. Брзиот начин на живот, стрес и неурамнотежена исхрана се само некои од факторите кои можат да придонесат за лош сон. А кога сме ненаспани, се знае какви...

Кашлам една недела, мора ли да одам на доктор?

Настинката е вирусна инфекција на горните дишни патишта, односно носот и грлото. Генерално, станува збор за безопасно заболување, кое го предизвикуваат повеќе од 200 вируси, а кои една возрасна личност ги добива два до...

Седа коса на 30 години и жолти белки- организмот ви вели „нешто не е...

Многу е важно да обратите внимание на она што вашето тело ви го кажува. Во продолжение ви донесуваме листа со осум знаци кои не смеете да ги игнорирате и кои упатуваат на тоа дека...

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Цисти на панкреасот