дома Исхрана страница 191

Исхрана

Пијте кефир за појак имунитет

За разлика од јогуртот кој има само неколку бактериски култури, во кефирот има околу 50 што го прават одличен борец против инфекции и многу штетни бактерии, како што е eшерихија коли или габи, како...

Здрав рецепт: протеински чоколадни колачиња

ПОТРЕБНО Е: 1 јајце, 1/3 шолја незасладено бадемово млеко, 1/4 шолја протеин од сурутка со вкус на чоколадо, 2 лажици иситнети какао зрна, 2 лажици кокосово брашно, 1 лажица какао во прав, 1/4 шолја...

Кои важни нутритиенти ги има во тиквата?!

Кога станува збор за нутритиентите кои ги содржи тиквата, најпрво треба да се спомене бета-каротенот, кој во организмот се претвора во витамин А - 100 г варена тиква задоволуваат 100 отсто од дневните потреби на телото за...

Еве зошто треба да консумирате цимет

Студените денови се идеални за уживање под ќебе, со топол чај во рацете или евентуално варено вино. Еден од вистинските заштитни знаци на зимата дефинитивно е циметот. Освен што убаво мириса и има специфичен...

Јадете суво грозје за енергија

Сувото грозје се произведува со сушење на грозје на сонце или со механички процес на сушење во специјални сушилници. Нутритивно гледано, се карактеризира со изобилство на калиум, магнезиум, цинк, бакар, калциум и железо, како...

Рецепт за домашни пастили: Природно, евтино и ефикасно!

Мошне едноставно, а притоа и потполно природно. Вашето грло ќе ви биде благодарно, а еве како да ги направите. Потребно: 1 филџанче вода во која се потопуваат лековитите билки, свежи или суви (жалфија, мајчина душица, корен...

Научниците потврдиле: Од овој чај растат гради!

Пискавец или грчко семе е широко распространета билка која има голема примена во козметиката и тоа во својство на зголемување на градите. Може да се користи и консумира во разни форми кои ги има...

Проверено: Еве како да престанете да грицкате од досада

Оваа навика воопшто не е добра за вашата линија, па не најдобро би било што е можно поскоро да заборавите на неа, а еве како и да го сторите тоа: Испланирајте ги оброците однапред...

Што велите за шолја чај од ѓумбир за добро утро? Придобивките се бројни

Почеток на денот со убава топла шолја чај е незаменливо - со ова, веројатно, ќе се согласат и љубителите на кафето. Повеќето луѓе кога избираат утрински чај, најчесто се одлучуваат за зелениот чај. Но,...

За добар сон јадете мисиркино и пилешко месо

Според анкетата на „Sleep Health Foundation“ од Австралија, голем дел од луѓето не спијат доволно или во просек спијат помалку од седум часа. Една од причините е и храната - одредени намирници го нарушуваат...

НАЈНОВИ ВЕСТИ