дома Видео страница 4

Видео

video

Кажете и „збогум“ на брзата храна, еве зошто:

Брзата храна е неодолива, вкусна, прекрасна... Но?! Дали размислувате за здравјето? Ако вашиот одговор е да, тогаш време е за промени. Еве што се ќе му се случи на вашето тело ако го направите...
video

Дали знаете што ќе се случи во вашето тело ако не јадете шеќер само...

Што ќе им се случи на вашето срце, мозок или кожа ако се откажете од шеќер на само една недела?! Консумирањето шеќер, во неограничени количества води до зголемена телесна тежина, зависност... Затоа и не...
video

Важни знаци кои ги дава телото, а не треба да ги игнорирате

Како да се остане здрав? Телото има свој начини преку кои ни соопштува кога е среќно или тажно или кога очајно има потреба од внимание. Постојат знаци кои не треба да се игнорираат, а...
video

Косата зборува – еве што открива за вашето здравје

Според студијата на доктор Амад Горбани, косата може да открива недостаток на селен, сулфур и фосфор во организмот. Погледнете ги непцата и забите, и тие ќе покажат ако ова е проблем. Во случај да...
video

Психолошки трикови кои ќе ви помогнат да ги читате луѓето околу вас

55 отсто од информациите за луѓето околу нас ги добиваме преку невербална комуникација, односно преку лицевите експресии, гестикулации и останатите движења на телото... Обрнете внимание на сигналите што ги испраќаат другите луѓе. Некои за...
video

Алармантни знаци кои откриваат дека имате вишок естроген

Естрогените хормони се сметаат за женски полови хормони и се лачат од фоликулите од овариумите. Овие хормони се одговорни за појавата на женските полови карактеристики. Активноста на естрогените хормони е изразена за време на пубертетот, кога отпочнува првиот месечен циклус на овариумите....
video

Дали некогаш сте се запрашале како изгледа ин витро постапката?! Еве го одговорот

Ин витро оплодувањето или ИВФ е постапка во која јајце клетката се оплодува со сперматозоидот надвор од телото на жената, односно во лабораториски услови. Оваа постапка се применува при болест на јајцеводите, како и при...
video

Слип апнеа – што се случува во организмот!

Во прашање е пореметување до кое доаѓа поради затворање на дишниот пат со паѓање на јазикот кон задниот дел на ждрелото при што се оневозможува протокот на воздухот, односно дишењето. Може да се јави и...
video

Вака изгледа ангиопластиката – едноставен зафат кој го подобрува протокот на крв

Ангиопластика е едноставна операција која го подобрува протокот на крв до срцето со проширување на артериите. Може да се направи со локална анестезија. Во болница се останува само кусо време. Докторот ја проширува артеријата на тој начин што става специјален балон во затнатата артерија. Кога тој ќе стигне...
video

Постојат три начини на кои може да се третира мозочната аневризма

Аневризмата или проширената артерија најчесто е вродена аномалија и се јавува на местата каде се делат големите крвни садови во мозокот. Се нарекува и темпирана бомба што никогаш не се знае кога ќе експлодира....

НАЈНОВИ ВЕСТИ